Wywłaszczenie programistów przez Ministra Sprawiedliwości?

W poniedziałek, 24 lipca 2017 r. Prezydent Andrzej Duda oświadczył, iż zawetowane zostaną Ustawa o Sądzie Najwyższym oraz Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Ustawy te były w pakiecie z jeszcze jednym aktem prawnym: ustawą zmieniającą Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Akt ten ciągle czeka na podpis Prezydenta. [EDIT: Prezydent podpisał ustawę 24 lipca 2017 r.] Ustawa ta stanowi drugi po Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej akt prawny regulujący funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, który sprawują sądu powszechne. Skąd zatem „informatyczny” temat wpisu? W przypadku gdy uchwalone przez Sejm zmiany wejdą w życie w ustawie dodany zostanie dział IVa o tytule Przetwarzanie danych osobowych, telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych oraz informatyzacja sądów powszechnych. Zastosowanie przewidzianych tam rozwiązań może sprawić, iż wywłaszczenie programistów tworzących programy dla sądownictwa może stać się faktem. Zapewnienie ciągłości funkcjonowania programu komputerowego lub systemu informatycznego Nie jest dla nikogo tajemnicą, iż informatyzacja sądów powszechnych mimo napotykanych trudności postępuje. Efekty tych...

Sąd Najwyższy nie chciał obrazić czy poniżyć polskich artystów

W tym roku Sąd Najwyższy wydał dwa orzeczenia dotyczące podlegania przez artystów ubezpieczeniom społecznym. Problem, jaki został poruszony w obu orzeczeniach dotyczył możliwości charakteru umów zawieranych pomiędzy zamawiającym a artystami (twórcami, wykonawcami). Wątpliwości dotyczą zakwalifikowania tego rodzaju umów jako umowy o dzieło lub zlecenia. Wybór ten wywierać będzie implikacje w przedmiocie podlegania składkom na ubezpieczenia społeczne. Jak zauważył Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 10 stycznia 2017 r., III UK 53/16 zobowiązanie z art. 627 Kodeksu cywilnego polega na wykonaniu nie jakiegokolwiek dzieła, ale na realizacji dzieła oznaczonego. W ten sposób sąd podtrzymał przyznał rację Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, który zakwestionował umowę artystki biorącej udział w koncercie muzyki organowej. Organ, a za nim Sąd Najwyższy uznał, że wykonanie cudzych utworów przez muzyka, mające charakter odtwórczy, nie może być uznane za dzieło.Oznaczenie dzieła, o którym mowa w art. 627 Kodeksu cywilnego powinno mieć miejsce już na etapie konstruowania postanowień umownych. Z drugiej strony...

SDO i Partnerzy, Spółka Partnerska Radców Prawnych i Adwokatów

Adres: Narutowicza 12 (I piętro)
70-240 Szczecin
tel.: +48 91 421 09 40
Fax +48 91 487 39 56
info@sdo.com.pl
Scroll Up