Odpowiedzialność inwestora względem podwykonawcy
W procesie realizacji dużych inwestycji budowlanych uczestniczy wiele podmiotów. Oprócz inwestora i generalnego wykonawcy pojawiają się również podwykonawcy. Umowy z tymi ostatnimi zawiera wykonawca i to on też zobowiązany jest do ich wynagrodzenia. Gdy jednak wykonawca zalega z regulowaniem zobowiązań pieniężnych względem podwykonawców, mogą oni domagać się zapłaty od inwestora. Pomimo bowiem że inwestor nie zawiera umowy z podwykonawcami, ponosi on wobec nich razem z wykonawcą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane. Wynika to z treści art. 6471 § 5 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
Aby jednak inwestor i wykonawca ponosili względem podwykonawców solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia, a co za tym idzie, uzasadnione były żądania podwykonawców kierowane w tym zakresie względem inwestora, konieczne jest wyrażenie zgody przez tego ostatniego na pracę danego podwykonawcy.
Jak stwierdził Sąd Najwyższy, zgoda inwestora może być wyrażona przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny (por. uchwałę składu siedmiu sędziów SN z dnia 29 kwietnia 2008 r., III CZP 6/08). Dopuszczalne jest wyrażenie jej zatem w sposób czynny, zarówno w sposób wyraźny jak i dorozumiany, a nadto – jak wynika z treści art. 6471 § 2 kc – w sposób bierny – gdy inwestor w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń.
Pewne wątpliwości budziły wymogi, jakie muszą być spełnione dla przyjęcia skuteczności zgody inwestora wyrażonej w sposób dorozumiany. Zostały one po części rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy, który w uchwale z dnia 17 lutego 2016 roku uznał, że skuteczność tak wyrażonej zgody inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest uzależniona od zapewnienia mu możliwości zapoznania się z postanowieniami tej umowy, które wyznaczają zakres jego odpowiedzialności przewidzianej w art. 6471 § 5 k.c. (link do orzeczenia).